همه ساله در سوم خرداد و سالروز آزادسازی خرمشهر، قلب ها به یاد آن پیروزی بزرگ به تپش می افتد و یاد و خاطره ایمان و رشادت دلیران عرصه دفاع مقدس، زنده می شود.

به گزارش <<تابناک>>؛ اینک در سی و پنجمین سالگرد فتح خرمشهر و به پاس دلاوری های فرزندان شجاع و رشید ایران، ما هم یادی می کنیم از آن حماسه باشکوه؛ حماسه آزادی خرمشهر عزیز.
اول

شهر با صداي انفجار آشناست، چون هرچند روزي ناگهان، بمبي منفجر مي شود. تفاوت نداشت در بازار يا خيابان يا اداره. تفاوت آن در اين بود كه گاهي زني كه براي خريد به بازار آمده بود و گاه كودكي كه از مدرسه برمي گشت تا خاطرات آن روز كلاس درس را به مادر بازگو كند، به شهادت مي رسيد. در كنار انفجارات داخلي، صداهايي نيز از دورتر به گوش مي رسيد كه از جنس ديگر بود. از جنس نگاه چپ يك كشور همسايه به شهر و دياري كه بسياري از آنها با همسايه دوست و خويشاوند هستند.

شهر، كم كم، نگران مي شود.

خبر نزديك شدن گام هاي سربازان با صداي گوشخراش شنی هاي تانك هايي كه به سوي شهر مي آيند درهم آميخته مي شود و مردم، ترديد ندارند كه آن نگاه چپ، دارد به فاجعه اي بدل مي شود كه بايد براي آن چاره اي انديشيد. در اين ميان، جوانان غيرتمند، دور سيدمحمد جهان آرا را گرفته اند و با او درباره آن نگاه چپ همسايه، به شور نشسته اند.
. اما هيچ كس باورش نمي شود كه جنگي برپا شود. و. بمباران هاي مهيب 31 شهريور و حمله هاي هوايي به ده ها پايگاه و فرودگاه و مراكز نظامي در كشور اين باور را محقق مي كند. يعني جنگ آغاز شده است. .

دوم

و همه برمي خيزند. جوان و پير، زن و مرد، كوچك و بزرگ، خرمشهري و غيرخرمشهري، روحاني و بازاري معلم و دانش آموز، كارگر و كشاورز، ارتشی و پاسدار و پليس و. شهر يكپارچه مي شود يكپارچه همت و اراده براي دفاعي از ناموس از خانه و كاشانه و از انقلابي كه تازه به پيروزي رسيده است. اما مظلوميت و غربت با همت و شجاعت درهم آميخته مي شود. نه سلاحي براي مقابله هست و نه كسي كه به او اميد بست. فقط وعده پشت وعده كه نگران نباشيد بگذاريد جلوتر بيايند؛ زمين مي دهيم و زمان مي گيريم!

همه چيز، حكايت از فاجعه اي وحشتناك دارد. مردم كم كم مجبور مي شوند شهر را ترك كنند، زن ها و بچه ها به شهرهاي اطراف مي روند و مردها مي مانند و با <<هيچ>> از شهر دفاع مي كنند. خانه ها، سنگر مي شوند و پشت بام هايي كه فرو نريخته اند، ديدگاه ديدباني كوچه هايي كه با پوتين هاي زمخت بعثي، <<نجس>> شده اند. حالا ديگر تفاوت ندارد چه كسي و چگونه دفاع كند. دفاعي تا آخرين نفس. اخبار شهادت ها كه به مسجد جامع مي رسد، دل ها نگران تر مي شوند و چيز كمي نيست سي وچهار روز مقاومت.

و سرانجام، دست كج و نگاه چپ آن همسايه كار خودش را مي كند و خرمشهر، اشغال مي شود و خرمشهر، خونين شهر مي شود. از سقوط خرمشهر در آبان 1359 تا ارديبهشت 1361 مردم خرمشهر چه كشيدند، خدا مي داند و دل هايي كه براي ترنم موج هاي رودخانه كه با صداي اذان مسجدجامع درهم مي آميخت تنگ شده بود. خبر آغاز عمليات بيت المقدس، براي دل هاي شكسته، اميدواري مي دهد و كم كم بوي <<پيروزي>> در مشام جان هر خرمشهری مي پيچد. گوش ها به راديو و چشم ها به صفحه تلويزيون دوخته شده اند كه كي آن خبر خوش را خواهند داد؟!
سوم

مادران شهيد داده، پدران داغدار، همسران دلشكسته و كودكان و نوجوانان منتظر يك اتفاق اند. اتفاقي كه آرزويشان شده است. خرداد 61 از راه مي رسد و خبر از نزديكي رزمندگان به خرمشهر دارد.

قلب ها به تپش مي افتند و دست ها به آسمان بلند مي شوند.

ناگهان در ناگهاني از حيرت و غيرت، گوينده اخبار ساعت 14 ايران را به وجد مي آورد:
شنوندگان عزيز توجه فرماييد: خونین شهر، شهر خون، آزاد شد.
. و ايران به پا مي خيزد به شادي و سرور و از مأذنه مسجدجامع خرمشهر پس از ماه ها خاموشي، آواي اذان طنين انداز مي شود؛ اذان پيروزي.

چهارم
سوم خرداد در تاريخ ايران اسلامي روزي است به يادماندني و جاودانه كه همواره در تقويم ما خواهد درخشيد.

در سومين روز از خرداد 1361 شهر خونين شهر دوباره به دامان ايران بازگشت و همگان با چشم خويش معجزه الهي را ديدند. آزادي خرمشهر، آرزوي هر ايراني بود كه هر لحظه آن را از خداوند تمنا مي كرد.

در سوم خرداد 1361 خرمشهر پس از 575 روز اشغال و با وجود استحكامات زيادي كه در اين شهر بود و نيروهاي فراوان محافظ آن، با همت و تلاش رزمندگان آزاد شد.

آن روز لبخندها بر لب ها نشست و جوانه اميد در دل ها روييد. ياد شهيدان مظلوم و غريب خرمشهر اشك ها را جاري ساخت. اشكي كه با اشك شوق در هم آميخت. آن روز ايران همه خرمشهر شده بود و خرمشهر ايراني كوچك كه به مردان و نش مي باليد.

فتح خرمشهر ثمره حماسه آفريني و رشادت و مقاومت همه مردم ايران بود. آنها كه از اعزام فرزندانشان به جبهه ها دريغ نمي كردند و همزمان با تشييع شهيدانشان عزيزان ديگري را به جبهه ها مي فرستادند. روز فتح خرمشهر روزي نيست كه بتوان آن را فراموش كرد و يا بدان بي اعتنا بود.

به مناسبت شهادت امام محمد تقي علیه السلام

ویژه نامه شب های قدر و شهادت حضرت علی (ع)

ویژه نامه آغاز ماه مبارک رمضان

مي ,كه ,ها ,خرمشهر ,شهر ,روز ,مي شود ,ها به ,مي شوند ,فتح خرمشهر ,هايي كه

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

مطالب اینترنتی سایت اختصاصی تعبیر خواب خنجربلاغ BTS_ Army_forever2013 reitowarle یارب فرج امامان رابرسان خدمات فنی و مهندسی قهرمانی فروشگاه آهن آلات کسائی - اهواز خیاط نبود ؛ اما خوب دوخت... نگاه مرا ، به نگاه خودش...! تصویر تعادل